Nanotechnológie pri farbách alebo náteroch má niekoľko nesporných výhod. Vďaka nanočasticiam prvkov, ktoré obsahujú vytvárajú s povrchom na ktorý sú aplikované kovalentnú väzbu. Teda previažu sa s povrchom a stávajú sa neporovnateľne odolnejšími voči vonkajším vplyvom.

 

Ak hovoríme o nanočasticiach, hovoríme o veľkosti na úrovni atómov a molekúl. Podľa toho aký prvok tieto nátery alebo farby obsahujú, zdokonaľujú tým svoje vlastnosti. Najčastejšie používanými prvkami, ktorých nanočastice sa využívajú sú striebro a kremík. Striebro vďaka svojim dezinfekčným a antibakteriálnym vlastnostiam dokáže byť vďaka nano časticiam neporovnateľne odolnejšie a aktívnejšie. Keďže pri nanočasticiach hovoríme o veľkosti niekoľko milióntin milimetra, tak malé častice striebra dokážu byť oveľa viac účinnejšie a efektívnejšie v boji s baktériami alebo plesňami, nakoľko ich veľkosť je ešte menšia ako napr. veľkosť plesne alebo baktérie. Čo sa nanočastíc kremíka týka, nátery s jeho obsahom majú neporovnateľne lepšie hydrofóbne a olejofóbne vlastnosti. Jeden takýto náter o hrúbke cca 30 – 100 μm dokáže v sebe skĺbiť niekoľko vlastnosti ( hydrofóbnosť, olejofóbnosť, odolnosť voči chemikáliám, odolnosť voči oderu, voči korózii atď. ) a nahradiť tak viacero niekoľko milimetrových náterov.

Dajú sa použiť v zásade na akýkoľvek známy povrch, či je to betón, fasáda, drevo, plast alebo minerálne kamene povrchy. Je otázkou krátkeho času, kedy sa začnú tieto nátery používať aj na podlahy namiesto bežne používaných liatych podláh. Jednoducho povedané, nanočastice prvkov robia nátery oveľa viac odolnejšími a kvalitnejšími.