Za všeobecnú príčinu vzniku plesne v dome alebo v byte sa považuje zvýšená vlhkosť, nadmerné teplo, ako aj mierne kyslé prostredie. Najčastejšie chyby ktoré robíme a tak pomáhame vzniku plesne v dome alebo v byte sú:

  • ak pravidelne nevetráme,
  • ak dovolíme aby pary a zväčšená vlhkosť pri varení, či pri sušení bielizne ostávali v byte.
  • ak nesprávne vykurujeme byt alebo dom

Plesne v dome môžu spôsobiť aj nové plastové okná, čerstvá rekonštrukcia alebo nesprávne prevedené zateplenie domu. To všetko tvorí ideálne podmienky na rast plesne v dome. Niektorí si klamlivo namýšľajú, že zvýšeným vykurovaním priestoru zabránia udržaniu vlhkosti, to ale však pravda nie je. Pokiaľ zabudnete riadne a pravidelne vetrať a namiesto toho budete iba kúriť, vlhkosť sa udrží v omietke a po krátkom čase dôjde k výskytu plesní na stenách.

Ako zabrániť vzniku plesne na stene?

Ponúkame niekoľko rád:

  1. Pamätajte, že relatívna vlhkosť vzduchu v miestnosti by nemala presiahnuť 60%.
  2. Nezabúdajte pravidelne a najlepšie nárazovo vetrať, teda okná otvoriť dokorán aspoň na 5 minút. Pamätajte, že pri trvalom otvorení „vetračiek“ okien a zapnutom kúrení dochádza k veľkým energetickým stratám najmä v zimnom období.
  3. Často sa stáva, že pleseň vzniká na stenách za nábytkom, najčastejšie za obývacími stenami. Zabezpečte prúdenie vzduchu a nábytok odsuňte od stien aspoň 30 cm aby stena mohla dýchať a neprepĺňajte zbytočne priestor vecami.
  4. Po praní, sušení bielizne, varení a kúpaní miestnosť dostatočne vyvetrajte a nedovoľte kondenzovaniu vlhkosti v dome alebo v byte

Naše odporúčanie na plesne v dome alebo v byte ?

Odporúčame steny natrieť protiplesňovým náterom s dlhotrvajúcim účinkom, najlepšie s obsahom nanočastíc striebra, napr. nemeckú farbu Bioni Nature ktorá trvácne chráni pred vznikom plesne napríklad na stenách a nezaťažuje pritom zdravie ani životné prostredie. Navyše prečisťuje vzduch a je mimoriadne vhodná aj pre alergikov.

bioni-proti-plesni-na-dome

Ak už plesne na stenách máte, odporúčame použiť dezinfekčný prostriedok SteriSolan – proti plesniam bez chlóru na báze striebra, ktorý je bez chlóru a nezapácha. Jeho účinnými látkami sú peroxid vodíka a ióny striebra. Spolu s farbou Bioni Nature ide o mimoriadne trvácnu ochranu pred plesňami.

bioni-set-proti-plesni-na-domenakupujte