Príčin vzniku plesne v interiéri je viacero. Najčastejšie je to konštrukčná chyba, kedy dochádza k vzniku tepelných mostov, alebo podzemná vlhkosť, alebo po výmene starých okien za nové, plastové, nedostatočné vetrané priestory, ako aj nezateplená fasáda, či nesprávne zateplená a pod.

Miesta, kde dochádza k vzniku plesní sú najčastejšie priestory okolo okien, kúty izieb, v prípade nesprávnej izolácie dochádza k vzniku plesní tesne nad podlahou, dokonca aj pod lištami alebo koniec koncov za miestami, kde je nedostatočný prívod vzduchu a to sú napr. vstavané skrine, alebo obývacie steny, či kúpeľne a kuchyne pri malom vetraní.

Ako zabrániť vzniku plesní za nábytkom?

Sú niektoré plochy, kde sa plesne vyskytujú častejšie ako inde práve kvôli nedostatočnému vetraniu alebo jednoducho preto, že sa tam dostatok vzduchu nemá ako dostať. Takýmito miestami sú už spomínané miesta za vstavanými skriňami alebo za nábytkom, tepelné mosty v rohoch izby, alebo v izbách kde častejšie suší i prádlo a málo vetráme.

Na tieto miesta najviac odporúčam náter Bioni Nature s obsahom nano častíc striebra, ktoré pôsobia preventívne proti vzniku plesní. Náter neobsahuje konvenčné fungicídy, takže jeho trvácnosť je výrazne dlhšia ako pri bežných protiplesňových farbách. Ak pleseň na týchto miestach už máte, pred použitím farby zlikvidujte existujúce plesne dezinfekčným prostriedkom SteriSolan. SteriSolan sprej: dezinfekčný prostriedok účinne odstráni plesne i baktérie

Ako zabrániť vzniku plesni na stene, ak vám pleseň vzniká aj po zateplení?

Dá sa to napríklad kvalitným interiérovým náterom. Dôvod prečo odporúčame produkty nemeckej značky Bioni je hlavne v ich kvalite, trvácnosti a bezpečnosti. Neobsahujú totiž žiadne fungicídy a vďaka obsahu nano častíc striebra ich účinnosť a trvácnosť proti tvorbe pleseň na stene je s konvenčnými produktami neporovnateľná.

doma

Často krát výmenou okien, ale aj po zateplení sa začnú vyskytovať plesne, aj na miestach, kde pred tým neboli. Je dobré vedieť, že plesne vznikajú iba tam, kde je zvýšená vlhkosť, takže po výmene okien za nové nezabúdajte na pravidelné vetranie. Rovnaký problém s častým výskytom plesní môže nastať, ak sa zatepľujú ešte vlhké steny. Preto si dajte záležať, aby pri výmene okien alebo pri zateplovaní fasády boli dodržané správne postupy, aby bola dodržaná správna izolácia a nezateplovali sa vlhké steny. V opačnom prípade sa pleseň na stene bude vyskytovať pomerne často.