Za všeobecnú príčinu vzniku plesne v byte sa  považuje zvýšená vlhkosť, nadmerné teplo, ako aj mierne kyslé prostredie. Chybu robíme, ak pravidelne nevetráme, ak dovolíme, aby pary pri varení, či pri sušení bielizne ostávali v byte.

Plesne môžu spôsobiť aj nové plastové okná, alebo nesprávne prevedené zateplenie domu. To všetko tvorí ideálne podmienky na rast plesne. Niektorí si myslia, že zvýšeným vykurovaním priestoru zabránia udržaniu vlhkosti, to však celkom pravda nie je. Pokiaľ zabudnete riadne a pravidelne vetrať a namiesto toho budete iba kúriť, vlhkosť sa udrží v omietke a po krátkom čase dôjde k výskytu plesní.

Ako zabrániť vzniku plesne na stene?

Ponúkame niekoľko rád:

  1. Pamätajte, že relatívna vlhkosť vzduchu v miestnosti by nemala presiahnuť 60%.
  2. Nezabúdajte pravidelne a najlepšie nárazovo vetrať, teda okná otvoriť dokorán aspoň na 5 minút. Pamätajte, že pri trvalom otvorení „vetračiek“ okien a zapnutom kúrení dochádza k veľkým energetickým stratám najmä v zimnom období.
  3. Často sa stáva, že pleseň vzniká na stenách za nábytkom, najčastejšie za obývacími stenami.Zabezpečte prúdenie vzduchu, nábytok odsuňte od stien aspoň 30 cm a neprepĺňajte priestor vecami.
  4. Po praní, sušení prádla, varení a kúpaní miestnosť dostatočne vyvetrajte.

Odporúčame steny natrieť vysokoúčinným protiplesňovým náterom s dlhotrvajúcim účinkom, najlepšie s obsahom nanočastíc striebra, napr. nemeckú farbu Bioni Nature ktorá trvácne chráni pred vznikom plesní a nezaťažuje pritom zdravie ani životné prostredie. Navyše prečisťuje vzduch a je mimoriadne vhodná pre alergikov.

doma

Ak už pleseň na stene máte, odporúčame použiť dezinfekčný prostriedok SteriSolan, ktorý je bez chlóru a nezapácha. Jeho účinnými látkami sú peroxid vodíka a ióny striebra. Spolu s farbou Bioni Nature ide o mimoriadne trvácnu ochranu pred plesňami.

plesne