Stalo sa to aj Vám? Vymeníte staré okná za nové, plastové a pleseň na stene sa obnovuje častejšie ako pred tým. Čo je toho príčinou?

Ak sa vám tvorí pleseň na stene alebo na iných miestach a po výmene starých okien za nové, príčina je často krát práve v spomínanej výmene.

Prvým dôvodom môže byť nesprávna inštalácia, v druhom prípade a to je častejší problém, je problém nedostatočného vetrania. Totiž, staré okná tým, že dokonale netesnili prepustili aspoň istú časť vzduchu do miestnosti. Po výmene okien pokiaľ boli správne inštalované nedochádza ani k úniku tepla smerom von, ani k prenikaniu vzduchu z vonku dnu.

Vetranie je absolútne najdôležitejšou prevenciou proti tvorbe pleseň na stene. Pravidelné vetranie v kombinácii so správnym kúrením nám výrazne pomôže zbaviť sa plene. Nezabúdajte však pri vetraní miestnosti vypnúť alebo zoslabiť kúrenie. Ak necháte zapnuté radiátory a otvoríte okno, vetranie je neefektívne a zbytočne vám to zvyšuje spotrebu elektrickej energie.

Ďalšou príčinou prečo sa pleseň na stene tvorí aj po výmene okien môže byť nezateplená fasáda domu. Je to pomerne častý zlozvyk, kedy sa najprv vymenia okná a k zatepleniu fasády nedôjde.

Pokiaľ ste sa rozhodli pre výmenu okien kvôli úspore tepla vedzte, že iba samotnou výmenou starých okien za nové výraznú úsporu tepla nedosiahnete pokiaľ nič neurobíte s fasádou domu alebo s jeho strechou. Často krát výmenou okien, ale aj po zateplení sa začnú vyskytovať plesne, aj na miestach, kde pred tým neboli. Je dobré vedieť, že plesne vznikajú iba tam, kde je zvýšená vlhkosť, takže po výmene okien za nové nezabúdajte na pravidelné vetranie. Rovnaký problém s častým výskytom plesní môže nastať, ak sa zatepľujú ešte vlhké steny. Preto si dajte záležať, aby pri výmene okien alebo pri zateplovaní fasády boli dodržané správne postupy, aby bola dodržaná správna izolácia a nezateplovali sa vlhké steny. V opačnom prípade sa pleseň na stene bude vyskytovať pomerne často.

Ako zabrániť vzniku plesni na stene, ak vám pleseň vzniká aj po zateplení?

Dá sa to napríklad kvalitným interiérovým náterom. Dôvod prečo odporúčame produkty nemeckej značky Bioni je hlavne v ich kvalite, trvácnosti a bezpečnosti. Neobsahujú totiž žiadne fungicídy a vďaka obsahu nano častíc striebra ich účinnosť a trvácnosť proti tvorbe pleseň na stene je s konvenčnými produktami neporovnateľná.