Výskyt zdraviu nebezpečných baktérií môže dlhodobo poškodzovať vaše zdravie. Obzvlášť deti nemajú dostatočne odolný imunitný systém, aby mohli baktériám odolávať. Preto je dôležité poznať zdroje šírenia baktérií v domácnosti a likvidovať ich. Ale pozor na spôsob likvidácie, aby ste príliš agresívnou chémiou neprivolali ďalšie problémy.

Nečistota je pre baktérie v domácnosti ideálnym domovom. I keď udržiavate svoju domácnosť v čistote, problémom môžu byť neprístupné medzery, škáry, zle tesniace tesnenia a pod. Tie potom znamenaj viac baktérií, nebezpečie vzniku plesní.
Predovšetkým si musíme vyberať materiály, ktoré svojimi vlastnosťami dovoľujú a zaručujú vytvárať bezškárové povrchy, dajú sa hladko spájať. Ich prechody sú neviditeľné a bez nielen viditeľných, ale i hmatateľných prechodov, kde by sa dala špina čo len minimálne usadzovať. Vo všeobecnosti možno povedať, že špinu odpudzujú povrchy hladké a veľmi hladké, ktoré sa dajú namiesto silného drhnutia len jemne pretrieť handrou.

Pokiaľ napr. z dizajnových dôvodov uprednostníte drsné povrchy ako steny, kameň a pod. môžete použiť priehľadné antibakteriálne a protiplesňové nátery alebo farbu, ktorá zabraňuje usadzovaniu plesní a iných mikroorganizmov. Pri renovácii a domácom zlepšovaní kuchynských zostáv sú nám dobrými pomocníkmi celé kolekcie náterov, akrylátov a silikónov, ktoré sú dnes špecializované: vybrať môžeme protiplesňový, špeciálny do kuchyne, biely alebo priehľadný (hodí sa na utesnenie drezu) i mnohé ďalšie.

Ďalšou kapitolou sú špáry na vertikálnom povrchu – najmä na stenách. Tu sa špáram môžeme tak trochu vyhnúť alebo ich obmedziť výberom veľkoplošných obkladačiek namiesto drobnej mozaiky. Miesto nad pracovnou plochou sa však dá vyriešiť aj inak. Niekedy sa používa jednoliata doska, napríklad avantgardný betón – avšak ten treba natrieť špeciálnym antibakteriálnym náterom alebo farbou. Ideálne sa na to hodia prípravky s nanočasticami striebra. Tie sú totiž menšie ako nebezpečné mikroorganizmy, narúšajú ich bunky a tým ich zabíjajú.

Ak už musíte žiť so špárami, či už v kuchyni alebo v okolí toaliet a spŕch, je nanajvýš dôležité, aby ste z času na čas zabezpečili ich úplnú dezinfekciu. Použite na to sprej s antibakteriálnym prípravkom, ktorý dokáže vniknúť i hlboko do špár a medzier. Dôležité je aj to, aby prípravok účinkoval dlhodobo, i niekoľko mesiacov. Väčšina prípravkov najčastejšie s obsahom chlóru (ako napr. Savo) pôsobí iba tak dlho, kým sa neodparia alebo nezmyjú ich chemické zložky. Nano striebro sa neodparí, ale ostáva účinkovať na ošetrenom povrchu aj niekoľko mesiacov, pokiaľ ho nevymyjete silou a jeho čiastočky nie sú toxické. Ja používam doma SteriSolan sprej, založený práve na striebre, ktorý kupujem cez internet. Je vhodný aj na silno organicky znečistené, resp. napadnuté plochy.

Ďalším faktorom je jeho chemické zloženie, pretože nie všetky dezinfekčné prostriedky chránia zdravie a životné prostredie a mnohé obsahujú vysoko toxické látky. Výrobky, ktoré môžem odporučiť sú založené len na vhodnej kombinácii peroxidu vodíka a striebra, a teda aj bez vedľajších škodlivých účinkov a bez zápachu.