Na plesne, ktoré nemusíme zbadať hneď, lebo sú skryté za nábytkom alebo v tmavom kúte, nás môže upozorniť pálenie očí alebo dlhotrvajúca nádcha. Inokedy si nevšimneme nenápadné čierne bodky, až keď sa celoplošne rozšíria a hýria farbami od bielej cez žltú, ružovú, oranžovú, sivozelenú po čiernu.

Za všeobecnú príčinu vzniku plesne v byte sa  považuje voda a teplo aj mierne kyslé prostredie, dostatok kyslíka a teplota 20 až 30 °C. To tvorí ideálnu vlhkosť na vznik a život plesní. Chybu robíme, ak pravidelne nevetráme, ak dovolíme, aby pary pri varení, či pri sušení bielizne ostávali v byte. Plesne môžu spôsobiť aj  nové okná, ktoré lepšie izolujú, preto menej kúrime radiátorom pod oknami, málo vetráme a výmena vzduchu v miestnosti je zredukovaná.

Ako si teda udržať byt bez plesne?

– Relatívna vlhkosť vzduchu v miestnosti by nemala presiahnuť 60%
– pravidelne vetrať (okná otvoriť dokorán na 3 až 5 minút, alebo dlhodobo nechať otvorené „vetračky“, avšak nezabudnite vypnúť, resp. stĺmiť kúrenie)
– zabezpečiť prúdenie vzduchu (nábytok odsunúť od stien aspoň 30 cm, neprepĺňať priestor vecami)
– miestnosti dostatočne vykurovať (optimálne nad 20°C, vyššia teplota = nižšia relatívna vlhkosť), ale neprekurovať!
– dvere rozdielne vykurovaných miestností vždy zatvárať 
– po praní, sušení prádla, varení a kúpaní dostatočne vyvetrať

-steny vo svojom dome, či byte odporúčame natrieť  farbou Bioni Nature s obsahom nano častíc striebra. Pôsobí dlhodobo preventívne proti vzniku plesne.

 

protiplesňový náter

Bioni Nature, protiplesňový náter

 

 

Plesne nikdy nesmieme zotierať na sucho alebo vysávať! Mohli by sa rozšíriť po celom byte a tiež poškodiť naše zdravie. Odstránime ich pomocou prípravku SteriSolan. Je bez chlóru a nezapácha.

SteriSolan je vysoko účinný prostriedok na likvidáciu plesní a baktérií, ktorý dosahuje vynikajúce výsledky vďaka kombinácii peroxidu vodíka a iónov striebra. Má rýchly a dlhotrvajúci účinok. Je bez chlóru, bez aldehydov a nezapácha.

plesne