Pleseň na stene je zdravotným rizikom, ktoré je lepšie si odpustiť.  Aké choroby plesne vyvolávajú? Ako sa účinne brániť výskytu plesní na stenách ? 

S výskytom problematických plesní sa mnohí z vás už určite stretli a to či už priamo vo svojom dome alebo byte. Výskyt plesní v interiéri zásadným a negatívnym spôsobom ovplyvňuje naše zdravie a preto by sme im v prípade ich výskytu mali venovať dostatočnú pozornosť.

Čo vlastne plesne sú?

Plesnevláknité huby, ktoré produkujú spóry. Spóry sú drobné, veľmi ľahké a voľným okom neviditeľné rozmnožovacie čiastočky, ktoré sú uvoľňované do ovzdušia a kontaminujú ďalšie predmety a priestory.  Sú viditeľné ako rôznofarebné nárasty bielej, žltej, zelenej, krémovej, modrej, čiernej alebo šedej farby. Vo všeobecnosti rozoznávame vonkajšie, prírodné, bytové a umelé plesne.

Čo je hlavnou príčinou tvorby plesní?

Hlavnou príčinou rozvoja plesní v interiéroch je zvýšená vlhkosť objektu, ktorá spôsobuje narušenie rovnováhy medzi zdrojom a odvádzaním vlhkosti. Vlhkosť v budovách je spôsobená:

  • činnosťou človeka (varenie, pranie, sušenie bielizne, kúpanie, sprchovanie),
  • prítomnosťou nadmerného počtu kvetín či veľkej vodnej plochy (akvárium, bazén),
  • nedostatočne vetranými priestormi bez prúdenia vzduchu (pivnice, sklady, suterény, priestory za nábytkom, steny pod tapetami),
  • nevhodne zaizolovanými základmi či cez narušené stavebné prvky (zatekanie dažďovej vody, zatekanie sanitárnych inštalácií),
  • tepelnými mostami (kúty, preklady, medziokenné stĺpiky, niky).

Pleseň je v zásade nenáročná na živiny a k rozmnožovaniu jej stačí bežný podklad ako drevo, podlahová krytina, omietka, murivo, sklo či dlaždice znečistené organickými zvyškami. Rastie v teplom, vlhkom a kyslom prostredí a k svojmu životu potrebuje kyslík, ale nie svetlo.

Aký je vplyv plesní na zdravie človeka?

Kvalita vnútorného prostredia objektov ktoré obývame výrazným spôsobom ovplyvňujú náš zdravotný stav. Pleseň nielenže poškodzuje interiér objektu, ale môže vážne ohroziť aj zdravie človeka. Spóry plesní, ktoré sú uvoľňované do ovzdušia a vdychované, môžu vyvolávať u vnímavých jedincov a u detí precitlivenosť, ktorá sa prejavuje najmä:

  • zvýšenou chorobnosťou (opakované infekcie dýchacích ciest, zápaly spojiviek, zápaly nosovej sliznice, zápaly prínosových dutín, dráždivý kašeľ, svrbivá vyrážka, upchávanie nosa, sťažené dýchanie, bolesti hlavy, bolesti hrdla, únava) s následným rozvojom alergie (chronická alergická nádcha, astma, ekzém),   
  • vysilením imunitného systému a jeho poruchám z dôvodu dlhodobého pôsobenia plesní na organizmus a opakovaných zápaloch s potrebou celkovej antibiotickej liečby.

Za najčastejšími prejavmi zvýšenej chorobnosti s následným rozvojom alergie na pleseň stoja spóry plesní druhu Alternaria, Aspergillus, Aureobasidium, Cladosporium, Epicoccum, Fusarium, Mucor, Penicillium a Rhizopus [1].

Ako zlikvidovať pleseň na stene, ako sa dá proti plesniam brániť?

Ak už je pleseň na stene, likvidácia  je časovo i finančne nákladná. Všeobecne sa používajú protiplesňové prípravky s aktívnym chlórom, aldehydmi, alkoholmi, amóniovými zlúčeninami, organickými kyselinami či peroxizlúčeninami. Dezinfekčný protiplesňový prípravok sa musí voliť podľa druhu postihnutého materiálu, rozsahu postihnutia a prostredia, z ktorého je pleseň likvidovaná.

Dezinfekcia však znamená len dočasné odstránenie plesní.

Trvalé odstránenie plesní

Trvalé zlikvidovanie plesní je možné až po zistení primárnej príčiny vzniku plesní a jej odstránenia. Najdôležitejšou ochranou proti vzniku plesní je preto všeobecne známa a účinná prevencia, ktorá spočíva minimálne v štyroch základných bodoch, teda v:

  • prednostnom používaní prírodných stavebných materiálov,
  • zabezpečení priedušnosti obytných priestorov (zabrániť vzniku tzv. syndrómu igelitového vrecka),
  • zabezpečení dostatočného prúdenia vzduchu (pravidelné aktívne vetranie najmä kuchyne, kúpeľne, pivnice, komory, práčovne ),
  • zabezpečení účinných odsávacích zariadení  (najmä v kuchyni a v kúpeľni),

Existujú aj ďalšie účinné metódy, ktorými si vieme  pomôcť ?

Jednou z možností, ako predchádzať zvýšenej chorobnosti a rozvoju alergii zapríčinených plesňami je zabezpečiť si tzv. „zdravý domov“. Dom, ktorý dýcha, udržuje stálu teplotu a vlhkosť interiéru ochraňuje tak zdravie svojich obyvateľov. Táto skutočnosť sa dá dosiahnuť nielen všetkými vyššie spomenutými opatreniami, ale ďalšou z možností je práve využitie tzv. protiplesňových náterov.[2]

V súčasnosti máme už aj na našom trhu spoločnosti, ktoré ponúkajú rôzne ochranné a hygienické nátery vo vysokých kvalitách. Tieto nátery je možné použiť na všetky známe povrchy (betón, tehla, fasáda, sklo, plasty, minerálne povrchy, drevo a dokonca i na textil či kožu). Niektoré z nich fungujú na báze nanotechnológie, v dôsledku ktorej majú tieto nátery jedinečnú hydrofóbnu a olejofóbnu vlastnosť. Táto technológia taktiež chráni povrch pred zašpinením, pôsobí antibakteriálne a zabraňuje tvorbe plesní a machov.

Na trhu sú taktiež k dispozícii hygienické interiérové nátery a nátery proti plesniam vyrábané z nanočastíc striebra, ktoré majú výnimočné antibakteriálne účinky, teda sú mimoriadne účinné voči baktériám a vírusom. Sú taktiež vhodné do priestorov, kde sa vyžaduje zvýšená úroveň hygieny, vlhkosti a sú mimoriadne vhodné aj do miestností pre alergikov. Tieto typy náterov sú vhodné do interiérov, exteriérov, ako strešný a penetračný náter a náter proti plesniam.[3]

Z pohľadu vyššie uvedených skutočností teda vyplýva, že možností ako sa ubrániť tvorbe plesní je v dnešnej dobe už pomerne mnoho a záleží len na našom postoji a našich znalostiach, ako sa rozhodneme. Každý má dnes možnosť riešiť problém plesní nielen vtedy, keď sa reálne vyskytne, ale už aj ako formu „radikálneho riešenia“, ktorému sa dá v prípade stavby či rekonštrukcie nášho obydlia vhodným protiplesňovým náterom jednoducho zabrániť.

V našom e-shope si môžete pozrieť a zakúpiť najúčinnejšie protiplesňové nátery a farby založené na nanotechnológii:

 

Aby plesne na stene nevznikali, je najlepšie urobiť na kritických miestach preventívny náter.  TU si pozrite si test účinnosti bežnej proti-plesňovej farby vs. farby Bioni
Plesne na stene

Pleseň na stene – test farieb

——————————————————